Українські виконавці та продюсери обурені ситуацією, що виникла довкола збору роялті

6 червня, 2012

Коаліція виконавців і продюсерів України розповсюдила свою заяву у відповідь на анулювання Державною службою інтелектуальної власності України свідоцтва виданого ОП “Українська ліга музичних прав” про визначення цього об’єднання уповноваженою організацією, що може здійснювати збирання і розподіл винагороди (роялті) за використання опублікованих з комерційною метою фонограм і відеограм, про що ми писали раніше.

У листі-зверненні до Президента України представники музичної індустрії, які входять до Коаліції, висловлюють своє обурення стосовно позбавлення ОП “Українська Ліга Музичних Прав” статусу уповноваженої організації колективного управління під приводом, на їх думку, надуманих підстав, зокрема, невідповідність діяльності УЛМП вимогам законодавства щодо здійснення розподілу винагороди.

Головним закидом з боку Державної служби інтелектуальної власності України на адресу УЛМП є те, що розподіл винагорди повинен відбуватися за індивідуальними звітами кожного користувача, без використання звітів телерадіомовників, на підставі чого розподіляє зібрані суми роялті ОП “Українська ліга музичних прав”. Не можна сказати, що це нові звинувачення. Ряд учасників ринку вже протягом тривалого часу критикували такий підхід УЛМП, як необ’єктивний, несправедливий і такий, що винагороджує сумнівні методи просування музичного продукту в медіа.

Втім, учасники Коаліції свою позицію аргументують тим, що порядок розподілу винагороди, який базується на звітах терерадіомовників, має доведену ефективність та носить, передусім, практичний характер, повністю перебуває в правовому полі, та відповідає міжнародній практиці.

Також в зверненні звертається увагага на істотні процедурні порушення, які мали мали місце під час ухвалення рішення про анулювання свідоцтва.

Наголошується також кричущий факт, що, внаслідок рішення держслужби, на території України в цей момент відсутня уповноважена організація колективного управління у сфері публічного виконання музичних фонограм і зафіксованих у них виконань, що завдає значних збитків правосласникам.

Різкий тон заяви учасників коаліції підтверджує, що тіньові процеси, які відбуваються в останні роки в ділянці збору роялті, викликають високу тривогу серед учасників ринку та обгрунтовані побоювання щодо монополізації збору авторської винагороди сумнівною наближеною до влади структурою.