Україну визначено піратом №1 у світі

8 лютого, 2013

Міжнародний Альянс Інтелектуальної Власності (IIPA) – коаліція семи великих об’єднань американських правовласників, яка має значний вплив на формування урядової політики в сфері інтелектуальної власності, оприлюднила щорічний звіт, присвячений піратству у світі, на адресу торгового представництва уряду США.

Ще рік тому у схожому звіті Альянс включав Україну, поруч із іншими дев’ятьма державами, до, так званого, “пріоритетного спостережного списку”, у який заносяться країни, державна політика щодо інтелектуальної власності у яких викликає найбільше занепокоєння.

Сьогодні ж у звіті рекомендується уряду США визначити за Україною, як єдиною державою у світі, статус “пріоритетної іноземної держави”, який означає, що до країни можуть бути застосовані найсуворіші торгівельні санкції, зокрема негайне позбавлення прав на отримання пільг у рамках програми “Узагальненої Системи Преференцій”.

Необхідність негайних торгівельних санкцій до України обгрунтовується надзвичайно високим рівнем цифрового та фізичного піратства, урядовою політикою, яка, замість шахрайських організацій, переслідує правомочні організації колективного управління авторськими правами, поширеністю використання неліцензійного програмного забезпечення підприємницькими та державними організаціями, а також недостатніми правозастосовчими заходами, внаслідок чого в країні безкарно діють піратські файлообмінні сервери, в кінотеатрах здійснюються якісні нелегальні відеозаписи прокатних фільмострічок, які потім потрапляють на піратські файлорбмінники в інтернеті, а вулична торгівля пропонує багатющий вибір нелегальних копій музичних записів, фільмів та програмного забезпечення.

Якщо порівняти претензії до політики українського уряду в цьогорічному звіті із попереднім, то можна зробити обгрунтований висновок, що головною причиною переведення України у статус “пірата номер 1” у світі стало минулорічне рішення Державної служби інтелектуальної власності, яким було анульовано свідоцтво ОП “Українська ліга музичних прав” про визначення цього об’єднання уповноваженою організацією, що може здійснювати збирання і розподіл винагороди (роялті) за використання опублікованих з комерційною метою фонограм і відеограм. Внаслідок цього рішення, ринок вже близько року перебуває в ситуації відсутньої уповноваженої організації колективного управління авторськими правами.

Ситуацію можна розглядати як наочну ілюстрацію сюрреалізму корупційної діяльності, возведеної в ранг державної політики. Лобісти окремих приватних інтересів довели ситуацію до того, що рішення державного органу відповідального за сферу інтелектуальної власності стають причиною визнання України найбільшим піратом на планеті.

Також слід зауважити, що до нового “статусу” України приклались і дії міліції у справі файлообмінника “Ex.ua”, який, за незрозумілих обставин, відновив свою роюботу, після того, як спочатку його домен був заблокований в рамках проведення слідчих дій в справі про порушення авторських і суміжних прав.

Очікується, що уряд США розгляне питання застосування санкцій до України протягом двох-трьох місяців.

До “пріоритетного спостережного списку” на 2013 рік потрапили Аргентина, Чілі, Китай, Коста-Ріка, Індія, Індонезія і Росія.

В перелік звичайного “спостережного списку” у цьому році було занесено 25 держав: Білорусь, Бразилія, Болгарія, Канада, Еквадор, Єгипт, Греція, Ізраїль, Італія, Казахстан, Кувейт, Ліван, Мексика, Пакистан, Румунія, Саудівська Аравія, Істанія, Швейцарія, Таджикистан, Таїланд, Туреччина, Туркменістан, Об’єднані Арабські Емірати, Узбекістан, В’єтнам.