Школа порушила конституційні права через незаконний доступ до облікового запису учениці в соціальній мережі

12 вересня, 2012

Увагу американської громадськості привернула чергова справа з приводу втручання в приватність особи через заволодіння третьої стороною особистою перепискою в соціальній мережі та паролями доступу до облікового запису.

В справі R.S. v. Minnewaska Area School Dist. No. 2149 суд ухвалив рішення про порушення права на свободу слова, недорканість особистого життя та таємницю листування учениці місцевої школи.

Адміністрація школи спочатку вжила дисциплінарних заходів до учениці на підставі отриманого повідомлення, що на власній сторінці у мережі Facebook ученицею було зроблено допис, який адміністрація школи розцінила як цькування персоналу школи. Текст повідомлення був наступний: “Я ненавиджу [особу персоналу], тому що вона погано повелась зі мною”.

Після застосування дисциплінарних заходів та сама школярка зробила допис на своєму обліковому записі такого змісту: “Я б хотіла знати, хто до д%$#ка доніс на мене” (%$# – оригінальний правопис). Адміністрація школи знову дізналась про цей допис і класифікувала його вже як “небезпечні і шкідливі матеріали” та “непідпорядкування рішенню адмністрації”. Відтак, вчергове було застосовано дисциплінарні стягнення.

Водночас, школа отримала скаргу від одних батьків, які стверджували, що ця ж учениця обговорювала теми сексуального змісту у всемережжі з іншим учнем школи. Адміністрація школи зажадала пояснень і, після того як вони були визнані незадовільними, зажадала також гасло доступу до облікового запису в соціальній мережі. Гасло доступу було надане і представник адміністрації перевірив приватну електронну пошту школярки, яка надходила на адресу її обліковки в соцмережі.

Дізнавшись про все це, батьки подали позов проти школи.

В своєму рішенні суд зауважив, що адміністрація школи мала право застосовувати дисциплінарні заходи лише у випадках існування “справжніх погроз”, або якщо заяви несли б ризики безпеці осіб, які належать до середовища школи, чи якщо існувала можливість негативного впливу на плин навчального процесу.

З огляду на те, що таких обставин не було встановлено, дії адміністрації школи були визнані такими, що порушують конституційні права позивачки і відповідно вона має право до компенсації моральної шкоди за порушення таємниці листування.