Інтелектуальна власність як засіб проведення сумнівних операцій з державними коштами
29 березня, 2012Журналістським розлідуванням, яке опубліковане на порталі Українська Правда, вказується на сумнівність з точки зору антикорупційного законодавства схеми оплати з бюджету десятків мільйонів гривень за послуги приватної організацій, засновники якої виявились володарями патентів на інформаційну систему “Освіта”, у якій зберігаються дані про всіх студентів та яка використовується для друку студентських квитків і дипломів.
Патенти на інформаційну систему гарантують їх власникам, що друк дипломів відбувається за їх монопольними цінами. Тому, щоб зламати цю схему Кабмін прийняв постанову №752 “Про створення Єдиної державної електронної бази з питань освіти”, якою створювалась нова всеосяжна база даних. Однак, новостворене державне підприємство, яке опікується питанням створення цієї бази даних, уклало нещодавно угоду з тією ж приватною структурою.
Проілюстрована ситуація це далеко не перший приклад того, як інтелектуальна власність використовується в Україні для здійснення сумнівних операцій з державними коштами. Схожі історії мають місце у випадку ряду інших великих баз даних, якими користуються центральні органи влади. Відомі також скандали з приводу виготовлення реєстраціних знаків для автомобілів та бланків закордонних паспортів.